وبسایت خوب خود را، به کمک تیم ما
فوق‌العاده و بهترین کنید
با کدنویسی بهینه و استاندارد و همچنین سئو به صفحه اول گوگل بیایید

CDN (شبکه‌ی توزیع محتوا)، نوعی شبکه‌ی توزیع‌شده‌ی جغرافیایی متشکل از سرورهای پروکسی و مراکز داده‌شان است. این سرورها در نقاطی به نام نقطه‌ی حضور قرار می‌گیرند. هدف این نوع شبکه‌ها، تحویل محتوا به کاربران نهایی از نزدیک‌ترین نقطه‌ی جغرافیایی با کیفیت و سرعت بالاتر است.

CDN تحویل انواع محتوا مانند ویدیو، پخش زنده‌ی ویدیو، فایل‌های نرم‌افزاری، محتوای وب و موبایل و… را به‌عهده دارد. ارایه‌دهندگان خدمات CDN ممکن است خدمات دیگری مانند امنیت سایبری، … را نیز عرضه کنند.

 

CDN چگونه کار می‌کند؟

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، CDN شبکه‌ای بزرگ متشکل از سرورهای مختلف واقع در چند منطقه‌ی جغرافیایی است. پاپ‌سایت‌ها (نقاط حضور) در نزدیکی نواحی پرجمعیت، در سراسر دنیا، قرار می‌گیرند. در کشورهای بزرگ ممکن است انواع بسیاری از پاپ‌سایت‌‌ها وجود داشته باشد.

 

در شبکه‌های CDN هدف «هدایت کاربران به نزدیک‌ترین نقطه‌ی حضور» است.

وقتی سایتی از CDN استفاده می‌کند، درخواست‌های کاربران برای دریافت محتوا به نزدیک‌ترین پاپ‌سایت،  مسیریابی می‌شود. چند راه برای مسیریابی درخواست به پاپ‌سایت مشخص وجود دارد که یکی از آن‌ها IP Anycast است.

 

  • بدون CDN

تصویر زیر نشان می‌دهد چه‌طور اطلاعات، بدون CDN، به سرور مبدا می‌رسد. صرف‌نظر از محل جغرافیایی کاربر، اطلاعات باید از سرور مبدا (که ممکن است فاصله‌ی بسیاری از کاربر داشته باشد) درخواست شود.

شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟

 

  • با CDN

با استفاده از CDN، محتوا از نزدیک‌ترین پاپ‌سایت به دست کاربر می‌رسد و در نتیجه ارتباط سریع می‌شود. در واقع درخواست‌های کاربران برای دریافت اطلاعات دیگر نیازی به پیمایش مسیر تا سرور اصلی را ندارد و از نزدیک‌ترین نقطه پاسخ داده خواهند شد. این یعنی مسیر کوتاه‌تر و جریان داده‌ی سریع‌تر.

شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست؟

 

سرورهای اصلی می‌توانند همه‌ی محتوای موجود در CDN را تحویل دهند. وظیفه‌ی سرور اصلی ارایه‌ی خدمات در نقش «SSOT» در CDN است. به بیان دیگر، این سرور حاوی به‌روزترین نسخه‌ی فایلی است که CDN می‌شناسد. از آن‌جایی که محتوای Cache‌شده طول عمر محدودی دارد (چون محتوای وب می‌تواند به مرور زمان تغییر کند)، سرورهای لبه‌ی CDN، اگر به‌روزترین محتوا را نداشته باشند، باید به سرور اصلی درخواست دهند و محتوا را به‌روزرسانی کنند.

 

چه نوع محتوایی در CDN ذخیره می‌شود؟

گاهی تصور نادرستی از نوع محتوای قابل‌ذخیره در CDN وجود دارد، فقط فایل‌های تصویر و اسکریپت قابل‌ذخیره در CDN نیست، اگر وب‌سایت‌تان از نوع وُردپرس است، همه‌ی محتوای موجود در پوشه‌های «wp-content» و «wp-includes» را می‌توان جابه‌جا کرد و در CDN میزبانی کرد.

این موضوع برای بیش‌تر سیستم‌های مدیریت محتوا (CMS) صادق است. CDN هم‌چنین می‌تواند ویدیوهای HD، محتوای ۴K‌ و انواع فایل‌های دیگر را ارایه کند.

 

در ادامه نمونه‌هایی از چند نوع فایل که در CDN میزبانی می‌شوند، آمده است:

  • تصاویر: PNG, JPG, SVG, GIF, TIF
  • استایل‌شیت‌: CSS
  • جاوا اسکریپت: JS
  • ویدیو و صدا: FLV (Flash), HLS, MP4 (HTML5 videos), MOV (QuickTime), WMV (Windows Media), MP3 and WAV
  • فونت‌های وب: EOT, TTF, OTF, CFF, AFM, LWFN, FFIL, FON, PFM, PFB, WOFF, SVG, STD, PRO, XSF, و…
  • سایر فرمت‌های فایل: HTML, JSON, PDF, DOC, PPT, XLS, EPUB, ODT, ODP, ODS, TXT, RTF, ZI
دسته‌بندی‌های آموزشی
به ما اعتماد کنید!